Menu

Kupno komputera – nowy czy używany?

18 września 2016 - Komputery używane
Kupno komputera – nowy czy używany?

Na portalach ogłoszeniowych bardzo często można spotkać się z propozycją sprzedaży używanych komputerów bądź laptopów. Cena wydaje się być atrakcyjna, parametry sprzętu również niczego sobie, ale tak na prawdę problematyczny okazuje się być fakt, że wcale nie jesteśmy pewni tego, czy na pewno chcemy mieć komputery używane. Może lepiej zainwestować w nowy i mieć jakąś gwarancję, nie martwiąc się, że po upływie zaledwie kilku tygodni konieczna będzie inwestycja w jakieś poważne naprawy serwisowe, które finalnie sprawią, że komputery używane nie będą aż taką atrakcyjną ofertą?

Używany czy nowy?

Na to pytanie większość kupujących stara się znaleźć jakąś racjonalną odpowiedź, co jak się okazuje nie jest takie proste. Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje wady i zalety. Tak na prawdę decydujący głos ma tutaj budżet, bo nie jest żadną nowiną, że komputery używane będą znacznie tańsze, niż ich nowe, salonowe odpowiedniki.

Jak dokonać transakcji komputera?

Warto pamiętać, że przed podjęciem decyzji o transakcji z prywatną osobą można spróbować się porozumieć i poprosić o możliwość oddania sprzętu w ręce wybranego przez siebie, obiektywnego specjalisty, który sprawdzi czy komputer działa i nie ma obawy przed jakimiś poważnymi usterkami technicznymi. Dobrze też odwiedzić serwis w celu przetestowania sprzętu. Jeśli wszystko będzie w porządku to taką transakcję warto zawrzeć, o ile oczywiście cena nie jest przesadzona. Wartość używanego sprzętu nie powinna przekraczać jakichś siedemdziesięciu procent wartości nowego modelu. O finalnej cenie zawsze decydować musi stan komputera, w tym również jego estetyka. Zarysowany ekran, luźne zawiasy w przypadku laptopa, czy wytarte klawisze nie prezentują się najlepiej i mogą świadczyć o tym, że sprzęt niestety swoje już przeżył i nie posłuży zbyt długo. Często w sieci można natknąć się na prawdę na dobre oferty, z których warto skorzystać, aby móc cieszyć się nowym, upragnionym komputerem nie obciążając zanadto domowego budżetu. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie kilku czynników i nie podejmowanie pochopnych decyzji, które niestety zwykle nie kończą się dobrze.